Jak działa bezprzewodowa ładowarka do telefonu?

Ładowanie telefonu bez podłączania do niego kabelka? Aktualnie nie ma na rynku bardziej innowacyjnej formy doładowywania energii naszego smartfona. Co to jest ładowarka bezprzewodowa i w jaki sposób tak naprawdę działa? Odpowiedź jest prosta!

Ładowarka bezprzewodowa – jak działa?

Ładowarką bezprzewodową lub ładowarką indukcyjną nazywamy urządzenie, które umożliwia nam napełnienie baterii telefonu bez używania w tym celu jakichkolwiek kabelków. Znajdująca się wewnątrz przyrządu cewka wprowadzana jest w ruch, następnie emituje ona pole elektromagnetyczne, które – przechwycone przez drugą cewkę – ładuje Twój telefon. Wszystkie te części znajdują się wewnątrz urządzenia, są niewidoczne dla oka, a co za tym idzie – nie da się ich łatwo zepsuć. Dodatkowo warto wspomnieć, że taki zabieg zmniejsza ryzyko porażenia prądem. Poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze znajdującymi się w środku elementami, nie ma możliwości porażenia elektrycznego. Taką ładowarkę wystarczy po prostu postawić na biurku. W momencie, gdy telefon nie jest Ci potrzebny, po prostu odkładasz go na urządzenie. I już. Dokładnie tak przebiega cały ten  proces.  Większość dostępnych na rynku smartfonów jest wyposażona w system umożliwiający „podpięcie” do bezprzewodowej ładowarki, więc jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które męczy ciągła zabawa z kabelkami lub po prostu zdarza im się zgubić ładowarkę.
Prędkość ładowania jest oczywiście uzależniona od mocy urządzenia – im więcej watów posiada bezprzewodowa ładowarka – tym szybciej Twój telefon osiągnie maksymalną ilość energii.

Zalety ładowarki bezprzewodowej

  • Można z niej korzystać niezależnie od rodzaju wejścia  w telefonie, wystarczy, że Twój smartfon jest wyposażony w tzw. standard Qi.
  • Ograniczasz ilość zbędnych kabli w domu i nie martwisz się o zgubienie, splątanie lub przerwanie jednego z nich; ładowarki bezprzewodowej nie da się zgubić, gdyż znajduje się ona ciągle w tym samym miejscu (chyba że nagle zdecydujemy się to miejsce zmienić),
  • Dostępne są w różnych wariantach: zróżnicowane wzory, kolory, rozmiary i kształty – każdy znajdzie jakąś dla siebie.
  • Jest bardzo łatwa oraz wygodna w użyciu – wystarczy położyć na niej telefon i spokojnie czekać aż wypełni się energią i będzie gotowy do użycia.


Jedną z niewielu wad jest fakt, że podczas ładowania nie ma zbyt dużej możliwości korzystania z komórki. Nie powinno być to jednak problemem – nawet producenci zwykłych ładowarek, na kabel, sugerują, by podczas ładowania, w miarę możliwości, nie korzystać z urządzenia, gdyż może się to przełożyć na jego wydajność.