Przejdź do treści

Jak działa bezprzewodowa ładowarka do telefonu?

Ładowanie telefonu bez podłączania do niego kabelka? Aktualnie nie ma na rynku bardziej innowacyjnej formy doładowywania energii naszego smartfona. Co to jest ładowarka bezprzewodowa i w jaki sposób tak naprawdę działa? Odpowiedź jest prosta!

Ładowarka bezprzewodowa – jak działa?

Ładowarką bezprzewodową lub ładowarką indukcyjną nazywamy urządzenie, które umożliwia nam napełnienie baterii telefonu bez używania w tym celu jakichkolwiek kabelków. Znajdująca się wewnątrz przyrządu cewka wprowadzana jest w ruch, następnie emituje ona pole elektromagnetyczne, które – przechwycone przez drugą cewkę – ładuje Twój telefon. Wszystkie te części znajdują się wewnątrz urządzenia, są niewidoczne dla oka, a co za tym idzie – nie da się ich łatwo zepsuć. Dodatkowo warto wspomnieć, że taki zabieg zmniejsza ryzyko porażenia prądem. Poprzez brak bezpośredniego kontaktu ze znajdującymi się w środku elementami, nie ma możliwości porażenia elektrycznego. Taką ładowarkę wystarczy po prostu postawić na biurku. W momencie, gdy telefon nie jest Ci potrzebny, po prostu odkładasz go na urządzenie. I już. Dokładnie tak przebiega cały ten  proces.  Większość dostępnych na rynku smartfonów jest wyposażona w system umożliwiający „podpięcie” do bezprzewodowej ładowarki, więc jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które męczy ciągła zabawa z kabelkami lub po prostu zdarza im się zgubić ładowarkę.
Prędkość ładowania jest oczywiście uzależniona od mocy urządzenia – im więcej watów posiada bezprzewodowa ładowarka – tym szybciej Twój telefon osiągnie maksymalną ilość energii.

Zalety ładowarki bezprzewodowej

  • Można z niej korzystać niezależnie od rodzaju wejścia  w telefonie, wystarczy, że Twój smartfon jest wyposażony w tzw. standard Qi.
  • Ograniczasz ilość zbędnych kabli w domu i nie martwisz się o zgubienie, splątanie lub przerwanie jednego z nich; ładowarki bezprzewodowej nie da się zgubić, gdyż znajduje się ona ciągle w tym samym miejscu (chyba że nagle zdecydujemy się to miejsce zmienić),
  • Dostępne są w różnych wariantach: zróżnicowane wzory, kolory, rozmiary i kształty – każdy znajdzie jakąś dla siebie.
  • Jest bardzo łatwa oraz wygodna w użyciu – wystarczy położyć na niej telefon i spokojnie czekać aż wypełni się energią i będzie gotowy do użycia.


Jedną z niewielu wad jest fakt, że podczas ładowania nie ma zbyt dużej możliwości korzystania z komórki. Nie powinno być to jednak problemem – nawet producenci zwykłych ładowarek, na kabel, sugerują, by podczas ładowania, w miarę możliwości, nie korzystać z urządzenia, gdyż może się to przełożyć na jego wydajność.